1)Знайдіть вислови, афоризми, віршові рядки зі звертанням (до рідної мови, України, мами тощо)
2)Відредагуйте речення : Україна Ти для мене диво (В.Симоненко) О, земле рідна україно! У світі іншої нема (Д.Білоус) Тужу за вами солов'ї Вкраїни (М.Рильський) Огні нас кличуть друг звідусіль (М.Рильський) Віра Іванівна спогадом перевисаю в класну кімнату, де цифри гудуть, як рої (Б.Олійник)
3) Напишіть вітальну листівку
мамі, бабусі, подрузі, учителю тощо. Не забудьте про використання звертань у кличному відмінку!
4) Узагальнення матеріалу
СЛОВОСПОЛУЧЕННЯ. РЕЧЕННЯ. ОДНОРІДНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ. РЕЧЕННЯ ЗІ ЗВЕРТАННЯМИ, ВСТАВНИМИ СЛОВАМИ (СЛОВОСПОЛУЧЕННЯМИ, РЕЧЕННЯМИ) 1. Укажіть словосполучення, побудовані правильно: а) підручник з історії, іспит по математиці, на погляд мами; б) оплатити проїзд, найкращий учень, обіймати посаду; в) з сторони адміністрації, цікаве міроприємство, прийняти міри. 2. Укажіть речення, в якому граматична основа визначена правильно: а) Ходити хворий ще не міг. б) Ці ковзани подарував тато. в) Художник вирішив написати портрет своєї матері. 3. Укажіть односкладні речення: а) Ніде нема ні коника, ні плуга. (Л. Костенко.) б) Дощем квітневим, весно, не тривож. (Б.-І. Антонич.) в) Найміцнішими вважалися йорданські холоди. (В. Скуратівський.) '4. Укажіть речення, в яких ставиться тире між підметом і присудком: а) Поспішити людей насмішити. (Народна творчість.) б) Карпатські смереки немов казкові велетні. в) Добрий сусід найближча родина. (Народна творчість.) 5. Укажіть речення з однорідними членами, в яких правильно розставлені розділові знаки: а) Кліматичні умови нашого краю сприяють вирощуванню: картоплі, озимого жита, буряків. б) Схили гір укриті різними трав'яними рослинами: ковилою, житняком, шавлією, чебрецем. в) Щодо грубості ниток селянське домоткане полотно ділиться на три основні види, а саме: найгрубішу рядовину, середню «десятку» та найтоншу «двадцятку». (О. Воропай.) 6. Укажіть речення з однорідними означеннями (розділові знаки пропущені): а) Аж теплою хвилею обдало Тоню при згадці про батька, про його гостру гоноровиту вдачу. (О. Гончар.) б) Є й великі садівницькі ножиці, пилка, сокира, терпуг. (Григір Тютюнник.) в) Білий кінь ... дико звівся на задні ноги, біснувато стріляючи страшними кривавими очи¬ма. (В. Дрозд.) 7. Укажіть речення із звертаннями, в яких розділові знаки розставлені правильно: а) Прощай же ти, моя нене. (Т. Шевченко.) б) Співай же їм, мій голубе, про Січ, про могили. (Т. Шевченко.) в) Та ти, мене дубе, отінив, як хмара. (І. Франко.) 8. Укажіть варіант, де правильно поставлені розділові знаки: а) А ти, голубонько, ти кралечко моя, поки співаєш на калині, то й весело мені. (Л. Глібов.) б) А ти голубонько, ти кралечко моя, поки співаєш на калині, то й весело мені. (Л. Глібов.) в) А ти, голубонько, ти, кралечко моя, поки співаєш на калині, то й весело мені. (Л. Глібов.) 9. Укажіть речення із вставними словами (словосполученнями, реченнями), в яких правильно поставлені розділові знаки: а) Риба аж вистрибувала на глибоких місцях, і видно було їй на березі успокоєне вогнище. (О. Гончар.) б) Вусаті тристалітні запорожці, буває, десь вогнище розведуть, лежать, люльки покурюють. (О. Гончар.) в) Іній виступив на відрі з водою, що стоїть на ослоні біля столу, і, здається, на материних щоках виступив. (Є. Гуцало.)
У шостому реченні треба відокремити комами сполучення окрім мене, воно має значення виключення В останньому - як бачу - це вставне слово, тому відокремлюється комами з обох боків
Не бійся, жінко, спокій я хочу дать тобі. Але ти, учителю, покинув той спокій, що був у тебе в тихім Назареті. Ні, Месіє, я не рівняюся до тебе, ні! Я знаю те, що я нещасна жінка. Бо ти його не маєш, сине божий! Стій, Міріам, скажи, ти в мене віриш? Я вірю, що ти божий син, Месіє, і всім, окрім, мене даси рятунок. Прости, учителю, я мушу йти. Та що тобі спалило душу, жінко? Їм, може, треба іншого Месії? Їм, може, сина божого не досить? Сам Вельзевул, напевне, почув би милосердя. Мир, сестро, й радість! Для сеї самої юрби воскреснуть? На се, либонь, не стало б і Месії! Здається, помилилась я, бо ти, як бачу не прихильниця його.
*Не бійся, жінко, спокій я хочу дать тобі. * Але ти, учителю, покинув той спокій, що був у тебе в тихім Назареті. * Ні, Месіє, я не рівняюся до тебе, ні! Я знаю те, що я нещасна жінка. * Бо ти його не маєш, сине божий! * Стій, Міріам, скажи, ти в мене віриш? * Я вірю, що ти божий син, Месіє, і всім, окрім, мене даси рятунок. * Прости, учителю, я мушу йти. * Та що тобі спалило душу, жінко? * Їм, може, треба іншого Месії? Їм, може, сина божого не досить? * Сам Вельзевул, напевне, почув би милосердя. * Мир, сестро, й радість! * Для сеї самої юрби воскреснуть? На се, либонь, не стало б і Месії! * Здається, помилилась я, бо ти, як бачу не прихильниця його.
*Не бійся жінко спокій я хочу дать тобі. * Але ти учителю покинув той спокій що був у тебе в тихім Назареті. * Ні Месіє я не рівняюся до тебе ні! Я знаю те що я нещасна жінка. * Бо ти його не маєш сине божий! * Стій Міріам скажи ти в мене віриш? * Я вірю що ти божий син Месіє і всім окрім мене даси рятунок. * Прости учителю я мушу йти. * Та що тобі спалило душу жінко? * Їм може треба іншого Месії? Їм може сина божого не досить? * Сам Вельзевул напевне почув би милосердя. * Мир сестро й радість! * Для сеї самої юрби воскреснуть? На се либонь не стало б і Месії! * Здається помилилась я бо ти як бачу не прихильниця його.
*Не бійся, жінко, спокій я хочу дать тобі. * Але ти, учителю, покинув той спокій, що був у тебе в тихім Назареті. * Ні, Месіє, я не рівняюся до тебе, ні! Я знаю те, що я нещасна жінка. * Бо ти його не маєш, сине божий! * Стій, Міріам, скажи, ти в мене віриш? * Я вірю, що ти божий син, Месіє, і всім, окрім мене, даси рятунок. * Прости, учителю, я мушу йти. * Та що тобі спалило душу, жінко? * Їм, може, треба іншого Месії? Їм, може, сина божого не досить? * Сам Вельзевул, напевне, почув би милосердя. * Мир, сестро, й радість! * Для сеї самої юрби воскреснуть? На се, либонь, не стало б і Месії! * Здається, помилилась я, бо ти, як бачу, не прихильниця його.
*Не бійся, жінко, спокій я хочу дать тобі. * Але ти, учителю, покинув той спокій, що був у тебе в тихім Назареті. * Ні, Месіє, я не рівняюся до тебе, ні! Я знаю те, що я нещасна жінка. * Бо ти його не маєш, сине божий! * Стій, Міріам, скажи, ти в мене віриш? * Я вірю, що ти божий син, Месіє, і всім, окрім мене, даси рятунок. * Прости, учителю, я мушу йти. * Та що тобі спалило душу, жінко? * Їм, може, треба іншого Месії? Їм, може, сина божого не досить? * Сам Вельзевул, напевне, почув би милосердя. * Мир, сестро, й радість! * Для сеї самої юрби воскреснуть? На се, либонь, не стало б і Месії! * Здається, помилилась я, бо ти, як бачу, не прихильниця його.
1)Доню,доню,як тяжко ти караєшся за зраду?... 2)Готуйте,мамо,хліб для старостів. 3)Зникай,Маро!Іде моя надія! 4)Ох дідусю!Якби ти бачив!... 5)Ти,донечко? 6)О,коли б ти знав,коли б ти знав,як страшно то було... 7)Дитино бідна,чого ти йшла від нас у край понурий? 8)Ти,Мавко,тут? 9)Килино!Гей Килино!Ну та й спить же! 10)Гей,слухай,чи ти п`яна,чи,може,змерзла! 11)Ой мамо!де ви-те? 12)Ой любчику,не тра мені й питати... (за поетичними творами Лесі Українки) :)
Вітальна листівка мамі Зі святом тебе,дорога моя матусю! Мамо!У цей світлий день прийми найщиріші мої вітання з прекрасним весняним святом тепла і любові-8 Березня. Це свято пробудження природи,свято початку весни.Для мене ти,матусю,високий і святий образ охоронниці сімейного вогнища,а ти асоціюєшся з теплом, любов'ю. Матусю, я хочу тобі побажати щастя,міцного здоров'я і великого успіху!Нехай твоє життя буде щедро осяяне теплом і любов'ю! Зі святом! :)
Завдання: Україна!Ти для мене диво(В.Симоненко) О земле рідна, Україна!У світі іншої нема (Д. Білоус) Тужу за вами,солов`ї Вкраїни (М. Рильский) Огні нас кличуть,друже,звідусіль(М.Рильский) Віра Іванівно,спогадом перевисаю в класну кімнату,де цифри гудуть,як рої (Б.Олійник)
ПОСТАВТЕ,будь ласка, КОМИ в РЕЧЕННЯХ при звертаннях 1. Доню доню як тяжко ти караєшся за зраду!.. 2. Готуйте мамо хліб для старостів. 3. Зникай Маро Іде моя надія! 4. Ох дідусю якби ти бачив!.. 5. Ти донечко? 6. О коли б ти знав коли б ти знав як сташно то було... 7. Дитино бідна чого ти йшла від нас у край понурий? 8. Ти Мавко тут? 9. Килино Гей Килино! Ну та й спить же! 10. Гей слухай чи ти п'на, чи, може, змерзла! 11. Ой мамо де ви-те? 12. Ой любчику не тра мені й питати... (за поетичними творами Лесі Українки)
1. Доню, доню, як тяжко ти караєшся за зраду!.. 2. Готуйте, мамо, хліб для старостів. 3. Зникай, Маро! Іде моя надія! 4. Ох, дідусю! Якби ти бачив!.. 5. Ти, донечко? 6. О коли б ти знав, коли б ти знав як сташно то було... 7. Дитино бідна, чого ти йшла від нас у край понурий? 8. Ти, Мавко, тут? 9. Килино! Гей, Килино! Ну та й спить же! 10. Гей, слухай, чи ти п'яна, чи, може, змерзла! 11. Ой мамо, де ви-те? 12. Ой любчику, не тра мені й питати... (за поетичними творами Лесі Українки)
1. Доню, доню, як тяжко ти караєшся за зраду!.. 2. Готуйте, мамо, хліб для старостів. 3. Зникай, Маро! Іде моя надія! 4. Ох, дідусю! Якби ти бачив!.. 5. Ти, донечко? 6. О коли б ти знав, коли б ти знав,як сташно то було... 7. Дитино бідна, чого ти йшла від нас у край понурий? 8. Ти, Мавко, тут? 9. Килино! Гей, Килино! Ну та й спить же! 10. Гей, слухай, чи ти п'яна, чи, може, змерзла! 11. Ой мамо, де ви-те? 12. Ой любчику, не тра мені й питати... (за поетичними творами Лесі Українки)
1. Гетьте, думи, ви хмари осінні! 2. До тебе, Україно, наша бездольная мати, струна моя перша озветься. 3. Фантазія! Порадь, як жити нещасливим! 4. Стороненько рідна, коханий мій краю! Чого все замовкло в тобі, заніміло? 5. Ой, де ж бо ти,воле, ти, зоре таємна? 6. О люде мій бідний, моя ти родино! 7. Україно, плачу слізьми над тобой... 8. Весна-красна, любі мрії, сни мої щасливі! Я люблю вас всі, зрадливі... 9. Ви,зорі, байдужі зорі! 10. Брати мої вбогі, закуті в кайдани! 11. До тебе, моя ти Україно мила, кохана! Моя безталанная мати! 12. Гей, ви, грізні чорні хмари! (за поетичними творами Лесі Українки)
Завдяння: 2)Україна!Ти для мене диво (В.Симоненко) О земле рідна, Україно! У світі іншої нема (Д.Білоус) Тужу за вами, солов'ї Вкраїни (М.Рильський) Огні нас кличуть, друже, звідусіль (М.Рильський) Віра Іванівно, спогадом перевисаю в класну кімнату, де цифри гудуть, як рої (Б.Олійник)
Завдання: 1) а)Прислів'я: 1.Мусій,гречку сій,як хочеш кашу їсти. 2.Іди,дощику,де чорно!-Ні,піду,де вчора. 3.Терпи,козак,отаманом будеш. б)Пісні,вірші,поеми: 1.А.Малишко "Пісня про рушник" "Рідна мати моя,ти ночей не доспала..." 2.В.Симоненко "Лебеді материнства" *"Припливайте до колиски,лебеді,як мрії, Опустіться,тихі зорі,синові під вії." *"Виростиш ти,сину,вирушиш в дорогу..." *"Можна все на світи вибирати,сину, Вибрати не можна тільки Батьківщину." 3.Т.Г.Шевченко "Гамалія" *"Не буди,Босфоре:буде тобі горе..." *"Вилітайте,сірі птахи, На базар до паю!" *"Слава тобі,Гамаліє, На весь світ великий..." 4.С.Руданський "Пісня"*"Повій,вітре на Вкраїну..." 5.С.Руданський "Наука"*"Нехай,сину мій, Ми працюємо." ^_^ ^_^
1.Спи ж ти малесенький Пізній бо час. 2.Фантазіє ти сило чарівна Що збудувала світ в порожньому просторі.. 3.Фантазіє богине легкокрила Ти світ злотистих мрій для нас одкрила І землю з ним веселкою з'єднала. 4.Час моя пісне у світ погуляти... 5.Мамо іде вже зима... 6.Не байдуже тій пташці мій синку Мусить пташка малесенька дбати Де б водиці дістати краплинку Де під снігом поживку шукати. 7. За правду браття єднаймось щиро Єдиний маєм правий шлях. 8. Зорі очі весняної ночі! Зорі темряви погляди ясні! 9.Скажи мені любий куди мої сльози поділись? 10. Та минав ти наш Кобзарю Чужії пороги... (за поетичними творами Лесі Українки)
1.Спи ж ти, малесенький, Пізній бо час. 2.Фантазіє, ти, сило чарівна, Що збудувала світ в порожньому просторі.. 3.Фантазіє, богине легкокрила, Ти світ злотистих мрій для нас одкрила І землю з ним веселкою з'єднала. 4.Час, моя пісне, у світ погуляти... 5.Мамо, іде вже зима... 6.Не байдуже тій пташці, мій синку, Мусить пташка малесенька дбати, Де б водиці дістати краплинку, Де під снігом поживку шукати. 7. За правду, браття, єднаймось щиро Єдиний маєм правий шлях. 8. Зорі - очі весняної ночі! Зорі - темряви погляди ясні! 9.Скажи мені, любий, куди мої сльози поділись? 10. Та минав ти наш, Кобзарю, Чужії пороги... (за поетичними творами Лесі Українки)
Кличний відмінок мають усі іменники першої, другої та третьої відмін в однині. У множині форма кличного відмінка збігається з формою називного відмінка: сестри, брати.
I відміна У кличному відмінку однини іменників першої відміни треба вживати закінчення:
* -о (тверда група): дружино, перемого, сестро; * -е (м’яка та мішана групи): воле, земле, Катре; * -є (іменники м’якої групи після голосного та апострофа): Маріє, мріє, надіє, редакціє, сім’є, а також Іллє; * -ю (деякі пестливі іменники цієї ж групи): бабусю, доню, матусю, тітусю. II відміна
Іменники другої відміни утворюють кличний відмінок за допомогою закінчень -у, -ю, -е.
* На -у закінчуються іменники твердої групи (зокрема з суфіксами -ик, -ок,-ко), власні імена з основою на г, ґ, к, х і деякі іменники мішаної групи з основою на шиплячий (крім ж): батьку, синку, критику, супутнику, Людвіґу, читачу, товаришу; також ді́ду, та́ту, си́ну й под. * Закінчення -ю мають іменники м’якої групи: Андрію, Василю, Віталію, Грицю, Юрію, краю, Ігорю[Джерело?], розмаю, ясеню, бійцю, знавцю, царю, кобзарю. Утворення типу Андріє, Юріє, Ігоре, наголошує відомий мовознавець Олександр Пономарів, суперечать цьому правилу, тому вони помилкові. * На -е: o закінчуються іменники твердої групи (вітре, Дніпре, Мар’яне, Степане, друже, козаче, командире, Києве, Лебедине, Львове, Херсоне), o частина іменників м’якої групи на -ець: (женче — від жнець, хлопче, шевче — від швець), o іменники мішаної групи (пісняре, газетяре, стороже, тесляре, Дороше, Довбуше).
III відміна
Іменники цієї відміни утворюють кличний відмінок за допомогою закінчення
* -е: ві́сте, любо́ве, но́че, ра́досте, сме́рте.
IV відміна
Кличний відмінок однини збігається з називним та знахідним відмінками. Іменники четвертої відміни мають закінчення
* з імені та по батькові - обидва слова вживаються у кличному відмінку: Олександре Петровичу, Оксано Петрівно. * з іменника та імені - обидва слова мають форму кличного відмінка: друже Іване. * з іменника та прізвища - прізвище завжди має форму називного відмінка: пане Ковальчук. * прикметники та займенники у складі звертання мають форму називного відмінка: шановний пане, моя зіронько.
Ой Дніпре, мій Дніпре,широкий та дужий, багато частка ти,батьку,у море носив козацької крові.(Т.Шевченко) Учитель мій!Як ми тебе любили...(В.Сосюра) Рідна мати моя, ти ночей не доспала...(А.Малишко)
ПОСТАВТЕ,будь ласка, КОМИ в РЕЧЕННЯХ при звертаннях
1. Гетьте думи ви хмари осінні! 2. До тебе Україно наша бездольная мати струна моя перша озветься. 3. Фантазія Порадь як жити нещасливим! 4. Стороненько рідна коханий мій краю Чого все замовкло в тобі, заніміло? 5. Ой де ж бо ти воле ти зоре таємна? 6. О люде мій бідний моя ти родино 7. Україно плачу слізьми над тобой... 8. Весна красна любі мрії сни мої щасливі Я люблю вас всіх зрадливі... 9. Ви зорі байдужі зорі! 10. Брати мої вбогі закуті в кайдани! 11. До тебе моя ти Україно мила кохана Моя безталанная мати! 12. Гей ви грізні чорні хмари! (за поетичними творами Лесі Українки) УСПІХІВ
1. Гетьте,думи,ви хмари осінні! 2. До тебе,Україно наша,бездольная мати струна моя перша озветься. 3. Фантазія!Порадь, як жити нещасливим! 4. Стороненько,рідна,коханий мій краю, Чого все замовкло в тобі, заніміло? 5. Ой де ж бо ти,воле,ти,зоре,таємна? 6. О люде мій бідний,моя ти,родино 7. Україно,плачу слізьми над тобой... 8. Весна красна,любі мрії, сни мої щасливі. Я люблю,вас,всі зрадливі... 9. Ви,зорі байдужі зорі! 10. Брати мої вбогі,закуті в кайдани! 11. До тебе моя ти,Україно,мила кохана Моя безталанная мати! 12. Гей,ви,грізні чорні хмари! (за поетичними творами Лесі Українки)
у 8 реченні сни мої щасливі - поширене звертання, а зрадливі - непоширене У 9 реченні зорі байдужі - поширене звертання У 11 реченні поширені звертання моя ти Україно мила, кохана, моя ти безталанна мати!
Україно!Ти для мене диво (В.Симоненко) О земле, рідна Україно! У світі іншої нема (Д.Білоус) Тужу за вами, солов'ї Вкраїни (М.Рильський) Огні нас кличуть, друже, звідусіль (М.Рильський) Віро Іванівно, спогадом перевисаю в класну кімнату, де цифри гудуть, як рої (Б.Олійник) ;)
О краю мій, в ті грізні зими завжди з тобою ми були (В. Сосюра). Рідна мати моя, ти ночей не доспала, Ти водила мене у поля край села... (А.Малишко) «Мамо, іде вже зима, Снігом травицю вкриває, В гаю пташок вже нема… Мамо, чи кожна пташина В вирій на зиму літає?» – В неньки спитала дитина... ( Леся Українка )
Україна!Ти для мене диво (В.Симоненко) О земле рідна, Україно! У світі іншої нема (Д.Білоус) Тужу за вами, солов'ї Вкраїни (М.Рильський) Огні нас кличуть, друже, звідусіль (М.Рильський) Віра Іванівно, спогадом перевисаю в класну кімнату, де цифри гудуть, як рої (Б.Олійник)