П`ятниця, 19.04.2024, 05:41

Головна » Творча лабораторія учня » Вивчаємо українську мову

10 клас. ВИПЕРЕДЖАЛЬНЕ ЗАВДАННЯ

ІІІ. Робота з текстом

Прочитайте уважно текст. Виконайте завдання до нього (з п’яти варіантів відповідей виберіть одну правильну).

Українська пісня

Українська пісня! Хто не був зачарований нею, хто не згадує її, як своє чисте, прозоре дитинство, свою горду юність, своє бажання бути красивим і ніжним, сильним і хоробрим?

Який митець не був натхненний її багатющими мелодіями, безмежною широтою і красою її образів, її чарівною силою, що викликає в душі людській найскладніші, найтонші, найглибші асоціації, почуття, думки і прагнення всього, що є кращого в людині, що підносить її до вершин людської гідності, до людяності, до творчості?

Виринають із сивини століть і проходять гордою ходою перед нашими воїнами славні прадіди – Байда-Вишневецький, Дорошенко, Нечай, Богун, Хмельницький,  славний Морозенко, козаки Швачка та Голота…

Який трудівник – ой у лузі та ще й при березі, чи в полі на роздоллі, чи серед степу широкого, чи на морі глибокому, чи в шахті під землею, чи на заводі за верстатом – не почував легкості й бадьорості од її геніального ритму?

Яка мати не співала цих легких, як сон, пісень над колискою дорогих дітей своїх?

Яка дівоча весна не приносила кохання на її крилах?

Українська пісня – це геніальна поетична біографія українського народу. Це історія українського народу, народу-трудівника, народу-воїна, народу, що віки бився, як лев, за свою свободу, що віки витрачав усю свою силу, свою кров, своє життя, як казав великий Шевченко, «без золота, без каменю, без хитрої мови», на виковування в боротьбі свободи, права на повноцінне життя, на виявлення в житті всіх своїх здібностей!..

Тяжка була історія. Кривава, бодай, не вернулась. І народ, якого позбавляли багатьох можливостей, у кривавій боротьбі вилив свою душу, свій поетичний геній в єдине, що міг, – у пісню, в безсмертну українську народну пісню. Українська пісня – це бездонна душа українського народу, це його слава.

Наша дума, наша пісня

Не вмре, не загине,

От де, люде, наша слава,

Слава України.

Т.Шевченко

Честь і слава українському народові, що створив ці пісенні скарби, якими можемо з гордістю ділитися з людством, викликаючи в нього подив і захоплення.

Честь, вічна слава і добра пам’ять достойному сину українського народу – композитору Миколі Лисенку, який у найпохмуріші царські часи, часи народної темноти, не кинув народ свій, а все життя своє присвятив збиранню українських народних пісень, який учився в народу (як він казав, «вчився на сірій свитині, на грубій сорочці, на дьогтяних чоботях – там душа Божа сидить»), який увесь свій талант і многолітній труд поклав на те, щоб знайти, зберегти перли народної творчості, обробити їх і повернути народу, повернути нам, любовно очищені й витончені, як скромний дар гідного сина й учня своєму батькові – народу-вчителю.

Будьмо гідними цих коштовних перлин, бережімо їх і очищаймо ними наші душі й серця, передаваймо цей неоціненний скарб нашим дітям і внукам  (За О. Довженком, 443 сл.).

1. Укажіть, до якого стилю мовлення належить даний текст:

а) епістолярного;

б) художнього;

в) конфесійного;

г) публіцистичного;

ґ) наукового.

2. Яка теза найточніше передає комунікативну мету тексту?

а) «Який боєць не знаходив для себе в українській пісні сили й завзяття, бойової щедрості, любові до народу, презирства до ворога і до смерті?»

б) «…пісенні скарби, якими можемо з гордістю ділитися з людством, викликаючи в нього подив і захоплення».

в) «Українська пісня – це геніальна поетична біографія українського народу».

г) «… увесь свій талант і многолітній труд поклав на те, щоб знайти, зберегти перли народної творчості».

ґ) «Будьмо гідними цих коштовних перлин...»

3. Укажіть значення вислову  «вилити душу»:

а) поділитися найсокровеннішим;

б) розповісти про те, що наболіло;

в) дати власну оцінку подіям, фактам, явищам;

г) трактування певних явищ з точки зору власного світобачення;

ґ) обміркувати важливе рішення.

4. Визначте, який  засіб поетичного синтаксису використано у реченні:

Який боєць не знаходив для себе в українській пісні сили й завзяття, бойової щедрості, любові до народу, презирства до ворога?(О.Довженко)

а) Інверсія;

б) антитеза;

в) асиндетон;

г) полісиндетон.

ґ) градація.

5.Укажіть рядок, який найточніше характеризує висловлювання «українські  пісні»:

а) «геніальний ритм»;

б) «неоціненний скарб»;

в) «перли народної творчості»;

г) «коштовні перлини»;

ґ)  «історія українського народу».

6.До якої форми красномовства належить наведений текст?

а) Соціально-побутової;

б) академічної;

в) парламентської;

г) церковно-богословської.

ґ) розмовно-побутової.

Категорія: Вивчаємо українську мову | Додав: Helena (23.01.2016)
Переглядів: 1181 | Коментарі: 10 | Рейтинг: 0.0/0
10 Mercy
Your's is the inlielegtnt approach to this issue.

5 AnnaPotapova

6 Helena
Анна, перевіряємо!
Quote