Анотація: Даний урок є узагальнюючим етапом уроків з теми «Речення з однорідними членами». Мною було обрано тип уроку формування практичних умінь і навичок. При плануванні враховано те, що учні мають навички аналізу та узагальнення матеріалу, роботи в парах, групах, висловлювання власної думки та мотивованих висновків. Узагальнити та систематизувати свої знання учням допомагають різноманітні форми роботи, система творчих вправ. На таких уроках навчання стає цікавим і захоплюючим процесом, що поглинає думки і почуття всіх. Кожний етап уроку відображається в мультимедійній презентації. У кінці дається чітка інструкція щодо виконання домашнього завдання. Урок можна використовувати при закріпленні знань з теми «Однорідні члени речення», при підготовки до контрольної роботи.Тема: Двокрапка і тире при узагальнювальних словах у реченнях з однорідними членами. Мета: • поглибити знання восьмикласників про однорідні чле¬ни речення; • удосконалити вміння знаходити узагальнювальні слова при них, пра¬вильно вживання розділових знаків при узагальнювальних словах, пояснювати розділові знаки в реченнях з однорідними членами за допомогою пунк¬туаційних правил, правильно інтонувати речення з однорідними чле¬нами при узагальнювальних словах; • розвивати творчі вміння складати речення з однорідними членами та використовувати їх в усному та писемному мовленні; • за допомогою мовленнєво-комунікативного ма¬теріалу виховувати культуру мовлення. Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.
Хід уроку I Організаційна частина. - Добрий день. Перевірте наявність щоденників, зошитів, підручників, пеналів на партах. Почнемо роботу. (Слайд 1) II Оголошення теми та мети уроку. (Слайд 2) III Актуалізація набутих знань. 1. Фронтальне опитування - На минулому уроці ми почали вивчати тему «Узагальнювальні слова при однорідних членах речення». За допомогою мовної розминки «Так» - «Ні» перевіримо ваші теоретичні знання. - У зошитах ви ставите номер питання і відповідне слово. 2. Мовна розминка «Так» «Ні» (Слайд 3) 1. Однорідні члени речення не можуть супроводжуватися узагальнювальними словами. (Ні) 2. У ролі узагальнювальних слів найчастіше виступають займенники і прислівники. (Так) 3. Однорідні члени речення й узагальнювальне слово є одним і тим же членом речення. (Так) 4. Узагальнювальні слова виражають загальні поняття і є родовими стосовно тих понять, які названі однорідними членами. (Так) 5. Узагальнювальні слова можуть стояти тільки після однорідних членів речення. (Ні) 6. Узагальнювальне слово, яке стоїть перед однорідними членами речення, вимовляється підвищеним голосом. (Ні) Самоперевірка (Слайд 4) Лист самоконтролю (заповнення) 2. Перевірка домашнього завдання Лист самоконтролю (заповнення) ІV. Практичне закріплення теоретичних знань. 1. Пунктуаційне дослідження. (Слайд 5) - Виразно прочитати речення, пояснити розділові знаки. Вишні, черешні, груші, сливки-угорки, тернослив, терен та дерен – усе росло густими купами. (І.Нечуй-Левицький) За вербами кущі: калина, бузина, порічки, а то й просто верболіз. (А.Давидов) Усюди: і на вулицях, і круг стадіону, і обабіч дороги – росли молоді каштани, осокори, дуби. (Панас Мирний) 2. Лінгвістичне спостереження (Слайд 6) Робота в парах. Доповніть подані речення однорідними членами й запишіть у зошити. Підкресліть однорідні члени речення синтаксично: Зима поступово заполонила все …………. Земля України, небо і люди - ……………. Пам’ятками історії й культури уславлені українські міста як-от…………. Лист самоконтролю (заповнити) 3. Фізхвилинка 4. Проблемне запитання: (Слайд 7) Чому в реченні «Зеленню буйною, конваліями, кульбабками все заквітчала весна» хоч є слово ВСЕ, однорідні члени речення, а двокрапка чи тире не ставиться? 5. Перевір себе (Слайд 8) 6. Вправа «Я – редактор» (по варіантам) (Слайд 9) Відредагувати речення. Підкреслити однорідні члени речення, пояснити орфограми й розділові знаки І варіант Гори, береги, зорі, майже усе поглинув густий і білий туман. ІІ варіант З різних порід дерев, берези, липи, дуба виготовляют різні меблі. ІІІ варіант Все безладно лижало на зимлі молоток, інструменти, пилка, рубанок. - Перевір себе (Слайд 10) Лист самоконтролю (заповнення) 7. Схематичний практикум (Слайд 11) - Складіть схему однорідних членів речення : 1. Він усе записував: пісні народні, казки й приказки, звичаї і самі мелодії пісень. 2. У білій густій мряці все пропадало: і небо, ігори, і ліси, і лани. 3. Кам’яне вугілля і залізна руда, нафта і газ, нікель і марганець – все це скарби України. - Перевір себе (Слайд 12) Лист самоконтролю (заповнення) 8. Робота з підручником: Вправа 208 стор 120 (Слайд 13) ПЕРЕВІР СЕБЕ слайд 14 9. Синтаксичний практикум (Слайд 15) Синтаксичний розбір речень. І-а група. Над озерами річками на полянах лісових на стрімких високих горах на просторах степових скрізь розкидались оселі наших прадідів. ІІ-а група. Неспокій рух і боротьбу я бачив скрізь у дубовій корі у старих пеньках у дуплах у болотній воді на поколупаних стінах. ІІІ-я група. Стовпи пірамід, химерні прибережні скелі – такі фантастичні витвори природи можна побачити в Кримських горах. Лист самоконтролю «Так» «Ні» (3б) Перевірка дом. завд.(2б) Робота в парах (2б) Редагування (1б) Складання схем (1б) Синтакс.розб (3б) Усього:__ V. Закріплення вивченого Вільний мікрофон (Слайд 16) - Здайте мені листи самоконтролю
V. Домашнє завдання (Слайд 17)
|