Комп'ютерні математичні системи дозволяють швидко й ефективно проводити обчислення, розв’язувати задачі з алгебри, геометрії, математичного аналізу, статистики (знаходити межі, диференціювати, інтегрувати, будувати графіки, діаграми, зображувати стереометричні фігури). Грамотне застосування комп'ютерних технологій у навчальному процесі: § підвищує фундаментальність математичної освіти; § викликає інтерес до вивчення математики; § підвищує комп'ютерну грамотність; § стимулює розвиток дитячої творчості; § сприяє інтеграції освітньої системи з освітніми системами найбільш розвинених країн світу, де подібні методи навчання вже застосовуються; § дає можливість брати участь у дистанційних проектах. Банк комп'ютерних програм у школі може складатися з наступних програм: Microsoft Word, Microsoft Excel, Microsoft PowerPoint, Gran2D, Gran3D, Paint, Advanced Grapher, Functor-2.5, 3D-Grapher, 3DS max 5.0, «Курс математики-2000», Компас-3D LT 5.10, Mathematics Encyclopedia.
1. Продукт Microsoft Excel
Унікальна програма для застосування при вивченні шкільного курсу математики. Дозволяє на одній координатній площині зображувати: § графіки функцій f(x), f(x+a), f(x-a) a>0 § графіки функцій f(x), f(x)+b, f(x)-b b>0 § графіки функцій f(kx+b)+c, |f(kx+b)+c|, f(|kx+b|)+c § графік y=f(x), визначити похідну і побудувати графік похідної; § побудові найрізноманітніших діаграм і гістограм, обчислень довжин, площ, об’ємів геометричних об'єктів; § рішення рівнянь і нерівностей. Комп'ютерна програма дозволить учням вирішувати дослідницькі завдання: на визначення увігнутості, опуклості кривих, у побудові дотичної і нормалі в будь-якій точки області визначення функції, дослідження точок максимуму і мінімуму. А також найбільшого і найменшого значень на проміжку та визначення площі фігури, обмеженої лініями. У MS Excel входять близько 300 функцій за допомогою яких можна вирішувати найрізноманітніші задачі на обчислення. Дуже важливі і цікаві завдання типу: спроектувати робочу книгу яка буде обчислювати різні елементи трикутників по трьох його сторонах, площі і об’єми круглих тіл і багатогранників по заданих елементах. Використання програми дає можливість значно інтенсифікувати процес навчання.
2. Продукт Microsoft Word
Робота з програмою представляє необмежені можливості для розвитку просторового і раціонального мислення учнів. Програму можна застосовувати при: § складанні учнями коротких і повних конспектів тем; § побудові всіляких моделей (призми, кулі, конуса, піраміди), дає можливість побачити дане геометричне тіло з різних позицій, тому що відмінною рисою є можливість обертання просторового геометричного тіла, а також збільшення або зменшення фігури, можливість виконувати над об'єктом різноманітні операції; § створенні електронного підручника (mini-book), у якому будь-яка формула або теорема ілюструється малюнком або прикладами, що дозволяє застосовувати при формуванні нових знань і способів дій, а також при актуалізації попередніх знань. § учню пропонується новий спосіб розв’язання задач: разом з комп'ютером, що проконтролює дії учня, підкаже при необхідності вірний шлях розв’язування і дасть теоретичну довідку; § складанні рефератів.
3. Продукт Microsoft PowerPoint
Унікальна програма!!! Абсолютно самостійно учні досліджують цю програму, створюють авторські творчі презентації з окремих тем математики. Утворюється „Віртуальна математична енциклопедія - XXI”. Також діти складають навчальні презентації для вивчення теми з математики або для навчання у визначеній програмі. Це необмежені можливості для розвитку творчих здібностей.
4. Продукт Microsoft Access
Програма застосовується при створенні бази даних елементарних функцій, багатокутників, багатогранників, круглих тіл. А також для створення бази „Школа”.
5. Комп'ютерна програма Advanced Grapher (Автор Michael Serpik)
Унікальна програма для застосування при вивченні шкільного курсу математики. Дозволяє на одній координатній площині зображувати: - графіки функцій f(x), f(x+a), f(x-a) a>0 - графіки функцій f(x), f(x)+b, f(x)-b b>0 - графіки функцій f(kx+b)+c, |f(kx+b)+c|, f(|kx+b|)+c - графік y=f(x), одночасно визначити похідну і побудувати графік похідної; - рішення систем рівнянь і нерівностей основного і поглибленого рівнів. Комп'ютерна програма дозволить учням вирішувати дослідницькі завдання: на визначення увігнутості, опуклості кривих, у побудові дотичної і нормалі в будь-якій точки області визначення функції, дослідження точок максимуму і мінімуму, найбільшого і найменшого значень на проміжку, визначення площі фігури, обмеженої лініями.
6. Комп'ютерна програма 3DS max 5.0
Популярна програма тривимірної комп'ютерної графіки та анімації. Дана програма займається побудовою всіляких моделей (вид яких: стандартні примітиви, складені об'єкти, розширені примітиви, що коректують сітки, системи часток, нестандартні поверхні, динамічні об'єкти), дає можливість побачити дане геометричне тіло з різних позицій: у перспективі, зверху, спереду, ліворуч. Однією з можливостей 3D max 5.0 є побудова опуклих багатогранників, до яких належать: тетраедр, октаедр, додекаедр. Дуже цікавою особливістю програми є зміна параметрів сімейства гедри: тетра, куб, октаедр, зірка1, зірка2.
7. Комп'ютерна програма Gran
Українська програма Gran призначена для графічного аналізу функцій. Основні функціональні можливості програми: побудова графіків функцій, обчислення значень виражень функції в заданих точках, графічне розв’язання рішення рівнянь, систем рівнянь, нерівностей і систем нерівностей. Також програма дозволяє обчислювати об’єми і площі тіл обертання. Використання програми дає можливість значно інтенсифікувати процес навчання. Програма Gran3D призначена для побудови базових просторових об'єктів у тривимірному просторі і їхньому детальному аналізі. Відмінною рисою є можливість обертання просторового геометричного тіла за рахунок пересування повзунків (горизонтального і вертикального). Програма дає повну характеристику об'єкта: точки максимуму, точки мінімуму, об’єм, площа поверхні, кількість вершин. У резерв програми входить можливість побудови усічених моделей (при натисканні на кнопку «Створення базових об'єктів» з'являється діалогове вікно, у якому необхідно поставити значок біля слова «усічений», а також указати параметри верхньої підстави). Отже, можливості української програми Gran3D досить великі: проектування на одну з 3 осей координат, збільшення або зменшення фігури, можливість виконувати над об'єктом різноманітні операції.
8. Комп'ютерна програма Functor-2.5
Програма для побудови графіків тривимірних функцій Z=f(x,y) і їхнього детального аналізу, зміни настроювання виду графіків і систем координат. Відмінною рисою є можливість обертання просторової моделі одним рухом миші. Робота з програмою представляє необмежені можливості для розвитку просторового мислення учнів.
9. Комп'ютерна програма «Курс математики-2000».
Теми: Тригонометричні, показові, логарифмічні тотожності, рівняння, нерівності. Кожна програма "Курсу математики” забезпечена гіпертекстовим підручником, у якому будь-яка формула або теорема обов'язково проводиться з доказом, а також ілюструється малюнком або прикладами, що дозволяє застосовувати при формуванні нових знань і способів дій, а також при актуалізації попередніх знань. Для кожного учня програма веде окремий щоденник з повною статистикою по всіх задачах, що розв’язувалися, що дозволяє легко визначити теми, що вимагають додаткового опрацювання. Диск містить 450 задач для самостійного рішення.
10. Комп'ютерна програма 3D Grapher
Комп'ютерна програма дозволяє зробити побудову поверхні однієї і тієї ж функції в декартових, циліндричних і сферичних координатах. Виділити кольором. Порівняти зображення. Функції задаються в параметричному виді. Наприклад: x(u,v,t)=u; y(u,v,t)=v; z(u,v,t)=u2+v2+t2. Також є можливість одночасної ілюстрації всіх трьох видів поверхонь.
11. Комп'ютерна програма Компас-3D LT 5.10
Програма застосовується при вивченні курсу креслення, але може бути застосована при вивченні стереометрії (зображення фігур у тривимірному просторі, побудова їхніх перетинів). Також програма дозволяє обчислювати об’єми і площі тіл обертання. Використання програми дає можливість значно інтенсифікувати процес навчання.
12. Paint
Програма застосовується при вивченні курсу креслення, але може бути застосована при вивченні стереометрії (зображення фігур у тривимірному просторі, побудова їхніх перетинів). Використання програми дає можливість розвитку просторового та логічного мислення.
|